Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to hu translation catalogue (452 entries)

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
hu: %1$s inaktiválta magát, mert a PHP régi verzióját használod. Jelenleg %2$s PHP fut, %1$s számára PHP %3$s szükséges.

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
hu: %1$s deaktiválta magát, mert a WordPress egy régi verzióját használja. Jelenleg a(z) %2$s WordPress fut. %1$s használatához legalább WordPress %3$s szükséges.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
hu: %1$sVerzió megtekintése %2$s részletek%3$s or %4$sfrissítés most%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
hu: %1$sVerzió megtekintése %2$s részletek%3$s.

en: %s &rsaquo; Setup
hu: %s &rsaquo; Telepítő

en: %s information
hu: %s információ

en: %s options
hu: %s beállítások

en: %s: add this language and continue to the next step
hu: %s: adja hozzá ezt a nyelvet és lépjen tovább

en: %s: don't add this language and continue to the next step
hu: %s: ne adja hozzá ezt a nyelvet és lépjen tovább

en: %s: stay at this step
hu: %s: maradjon ennél a lépésnél

en: &mdash; No Change &mdash;
hu: &mdash; Nincs változás &mdash;

en: (no parent)
hu: (nincs szülő)

en: A language wasn't added.
hu: Nyelv nem lett hozzáadva.

en: About Polylang
hu: A Polylang bővítményről

en: Activate
hu: Aktivál

en: Activate languages and translations for custom post types.
hu: Egyedi bejegyzés típusok fordításának bekapcsolása.

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
hu: Egyedi taxonómiák (kategóriák, címkék) fordításának bekapcsolása.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
hu: Csak akkor érdemes bekapcsolni a média nyelveit és fordításait, ha le kell fordítani a médiához csatolt szöveget: a címet, az alternatív szöveget, a feliratot, a leírást... Vegye figyelembe, hogy a fájl nem duplikálódik.

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
hu: Aktiválja a nyelveket és a fordításkezelést az egyéni poszttípusokhoz és a taxonómiákhoz.

en: Activate this module
hu: Modul aktiválása

en: Activated
hu: Aktiválva

en: Add a translation in %s
hu: Fordítás hozzáadása ezen a nyelven: %s

en: Add new language
hu: Új nyelv hozzáadása

en: Add to Menu
hu: Hozzáadás a menühöz

en: Adds multilingual capability to WordPress
hu: Többnyelvű tartalom, fordítások kezelése.

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
hu: Az oldalak létrehozása után Önön múlik, hogy a lefordított tartalmat az egyes nyelvekhez tartozó oldalakba illeszti-e.

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: All languages
hu: Minden nyelv

en: All languages have a translated homepage
hu: Minden nyelvnek van lefordított honlapja

en: Allow Polylang to translate media
hu: Engedélyezem a Polylang számára a média fordítását

en: Allows linkage to DeepL Translate.
hu: Engedélyezi a DeepL fordítással való összekapcsolást.

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
hu: Lehetővé teszi, hogy ugyanazt a keresőbarát URL-t több nyelv használja a bejegyzésekhez és kifejezésekhez.

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
hu: Lehetővé teszi az egyéni bejegyzéstípusok és taxonómiai mezők fordítását keresőbarát URL-ekben.

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Arab league
hu: Arab Államok Ligája

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Bahamas
hu: Bahamák

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Basque Country
hu: Baszkföld

en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
hu: Mielőtt %2$s verzióra frissítene, kérjük, előbb frissítsen %1$s verzióra.

en: Belarus
hu: Belorusszia

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Brazil
hu: Brazília

en: British Virgin Islands
hu: Brit Virgin-szigetek

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Buy now
hu: Megveszem most

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki Köztársaság

en: Catalonia
hu: Katalónia

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: China
hu: Kína

en: Choose %s as default language
hu: Legyen %s az alapértelmezett nyelv

en: Choose a flag for the language.
hu: Egy zászló kiválasztása a nyelvhez.

en: Choose a language
hu: Nyelv kiválasztása

en: Choose the language to be assigned
hu: Válassza ki a hozzárendelni kívánt nyelvet

en: Choose the text direction for the language
hu: Nyelv írásmódjának kiválasztása

en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

en: Clean strings translation database
hu: Szöveg fordítások törlése

en: Close
hu: Bezár

en: Code
hu: Nyelvkód

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Comment status
hu: Hozzászólás állapot

en: Configure this module
hu: Modul konfigurálása

en: Congo
hu: Kongó

en: Contact your network administrator to install the update.
hu: A frissítés telepítéséhez forduljon a hálózati rendszergazdához.

en: Content
hu: Tartalom

en: Content without language
hu: Nyelv nélküli tartalom

en: Continue
hu: Tovább

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Create menus
hu: Menükészítés

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Cuba
hu: Kuba

en: Custom fields
hu: Egyedi mezők

en: Custom post types
hu: Egyedi bejegyzés típusok

en: Custom post types and Taxonomies
hu: Egyéni postatípusok és taxonómiák

en: Custom taxonomies
hu: Egyedi taxonómiák (kategóriák, címkék)

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Czech Republic
hu: Cseh Köztársaság

en: Deactivate
hu: Deaktiválás

en: Deactivate this module
hu: Modul kikapcsolása

en: Deactivated
hu: Kikapcsolva

en: Decide how your URLs will look like.
hu: Döntse el, hogy fognak kinézni az URL-ek.

en: Default language
hu: Alapértelmezett nyelv

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete this language and all its associated data
hu: Törölje ezt a nyelvet és az összes kapcsolódó adatot

en: Democratic Republic of the Congo
hu: Kongó - Kinshasa

en: Denmark
hu: Dánia

en: Description
hu: Leírás

en: Detect browser language
hu: Böngésző nyelvének használata

en: Detect browser language activated
hu: A böngésző aktivált nyelvének észlelése

en: Detect browser language deactivated
hu: A böngésző nyelvének észlelése kikapcsolva

en: Dismiss this notice.
hu: Figyelmen kívül hagyás.

en: Display URL language information for default language
hu: Az URL nyelvi információinak megjelenítése az alapértelmezett nyelvhez

en: Displays a language switcher
hu: Nyelv választó elhelyezése

en: Displays as a dropdown
hu: Megjelenítés lenyíló listában

en: Displays flags
hu: Nyelv zászlók mutatása

en: Displays language names
hu: Nyelvek nevének mutatása

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
hu: Hozzá szeretné adni ezt a nyelvet, mielőtt továbblépünk?

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit language
hu: Nyelv szerkesztése

en: Edit the translation in %s
hu: A fordítás szerkesztése %s nyelven

en: Edit this item in %s
hu: Az elem szerkesztése %s nyelven

en: Edit this language
hu: Szerkessze ezt a nyelvet

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: El Salvador
hu: Salvador

en: England
hu: Anglia

en: Enter a valid WordPress locale
hu: WordPress nyelvkód (pl. hu_HU)

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői Guinea

en: Error
hu: Hiba

en: Esperanto
hu: Eszperantó

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Example:
hu: Példa:

en: Example: %1$s instead of %2$s
hu: Például: %1$s ehelyett: %2$s

en: Falkland Islands
hu: Falkland-szigetek

en: Faroe Islands
hu: Faroe-szigetek

en: Featured image
hu: Kiemelt kép

en: Fiji
hu: Fidzsi

en: Filter
hu: Szűrő

en: Filter by group
hu: Szűrés csoportra

en: Filters content by language
hu: Tartalom szűrése nyelv szerint

en: Finland
hu: Finnország

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
hu: Először megadjuk azokat a nyelveket, amelyeket a webhelyen használni szeretnél.

en: Flag
hu: Zászló

en: Flag used in the language switcher: %s
hu: A nyelvváltóban használt zászló: %s

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
hu: A webhely megfelelő működéséhez ezt az oldalt le kell fordítani az összes elérhető nyelvre.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
hu: Ahhoz, hogy webhelye megfelelően működjön, nyelvet kell rendelnie az összes tartalomhoz.

en: Forces link to front page
hu: Főoldal linkje tartalmazza a nyelvet is

en: France
hu: Franciaország

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

en: Front Page
hu: Kezdőlap

en: Full name
hu: Nyelv teljes neve

en: Galicia
hu: Galícia

en: Germany
hu: Németország

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Greece
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Group
hu: Csoport

en: Help
hu: Súgó

en: Hide URL language information for default language
hu: Nyelvkód eltávolítása a linkekből az alapértelmezett nyelv esetén

en: Hides languages with no translation
hu: Elrejti a fordítás nélküli nyelveket

en: Hides the current language
hu: Aktuális nyelv elrejtése

en: Homepage
hu: Kezdőlap

en: Homepage translated
hu: A honlap lefordítva

en: Honduras
hu: Hondurasz

en: Hong Kong
hu: Hongkong S.A.R, Kína

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Iceland
hu: Izland

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
hu: Ha új nyelvet ad hozzá, ne felejtse el lefordítani a kezdőlapot.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
hu: Ha mégis megpróbálja módosítani őket, a módosításai nem kerülnek mentésre.

en: Ignore
hu: Mellőz

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
hu: <strong>Bejegyzések, oldalak, megjegyzések, egyéni mezők, kategóriák és címkék </strong> importálása egy WordPress exportfájlból.

en: Impossible to add the language.
hu: Nem lehetséges a nyelv hozzáadása.

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
hu: Érvénytelen licenc. Kérjük, %1$slátogasson el a fiókja weboldalára%2$s és ellenőrízze.

en: Iran
hu: Irán

en: Iraq
hu: Irak

en: Israel
hu: Izrael

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
hu: A statikus kezdőlapot minden nyelvre kötelező lefordítani.

en: Italy
hu: Olaszország

en: Its language is : %s.
hu: Nyelve : %s.

en: Ivory Coast
hu: Elefántcsontpart

en: Japan
hu: Japán

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Keep /language/ in pretty permalinks
hu: /language/ megtartása a linkekben.

en: Kurdistan
hu: Kurdisztán

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Language
hu: Nyelv

en: Language added.
hu: Nyelv hozzáadva.

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
hu: Nyelvkód - 2 karakteres ISO 639-1 nyelvkód (pl. hu)

en: Language deleted.
hu: Nyelv törölve.

en: Language switcher
hu: Nyelv választó

en: Language updated.
hu: Nyelv frissítve.

en: Language: %s
hu: Nyelv: %s

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Languages already defined
hu: Felvett nyelvek

en: Laos
hu: Laosz

en: Latvia
hu: Lettország

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Liberia
hu: Libéria

en: Libya
hu: Líbia

en: License keys
hu: Licenckulcsok

en: Licenses
hu: Licencek

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Locale
hu: WP nyelvkód

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Machine Translation
hu: Gépi fordítás

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Máta

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
hu: A Polylang Pro és a bővítmények licenceinek kezelése.

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Mauritius
hu: Mauríciusz

en: Media
hu: Média

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Micronesia
hu: Mikronézia

en: Module
hu: Modul

en: Moldova
hu: Moldávia

en: Monaco
hu: Monakó

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Myanmar
hu: Mianmar

en: Name
hu: Név

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Netherlands Antilles
hu: Holland-Antillák

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Next step
hu: Következő lépés

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: No
hu: Nem

en: None
hu: Nincs

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: North Korea
hu: Észak-Korea

en: North Macedonia
hu: Észak-Macedónia

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi Mariana-szigetek

en: Norway
hu: Norvégia

en: Not loaded. Contact your host provider.
hu: Nem töltődött be. Lépjen kapcsolatba a tárhelyszolgáltatóval.

en: Not right now
hu: Most nem

en: Occitania
hu: Okcitánia

en: One language is well defined and assigned to your home page.
hu: Egy nyelv pontosan definiálva van, és hozzá van rendelve a kezdőlaphoz.

en: Order
hu: Sorrend

en: PHP SimpleXML extension
hu: PHP SimpleXML kiterjesztés

en: Page order
hu: Oldal sorrend

en: Page parent
hu: Szülő oldal

en: Page template
hu: Oldal sablonminta

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Palestinian Territory
hu: Palesztina

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Ping status
hu: Értesítés (ping) állapot

en: Pitcairn
hu: Pitcairn-szigetek

en: Please enter a valid URL for %s.
hu: Kérjük, adjon meg egy érvényes URL-t ehhez a nyelvhez: %s.

en: Please enter your license key: | Please enter your license keys:
hu[0]: Kérjük, adja meg a licenckulcsot:
hu[1]: Kérjük, add meg a licenckulcsokat:

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Polylang Business Pack
hu: Polylang Üzleti Csomag

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
hu: A Polylang lehetővé teszi a médiához csatolt szöveg, például a cím, az alternatív szöveg, a felirat vagy a leírás lefordítását.

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
hu: A Polylang bővítmény ki lett kapcsolva, mert túl régi verzióról lett frissítve.

en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
hu: A Polylang kiterjedt %1$sdokumentációval%2$s rendelkezik (angolul). Útmutatót tartalmaz a többnyelvű webhely felállításához és a napi használatához; GYIK és fejlesztőknek szóló dokumentációt tartalmaz a beépülő modulok és a témák adaptálásához.

en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
hu: A Polylang nem tudta elérni a %s URL-t. Kérjük, ellenőrízze, hogy az URL érvényes-e.

en: Portugal
hu: Portugália

en: Position of the language in the language switcher
hu: Hányadikként jelenjen meg a nyelv

en: Post format
hu: Formátum

en: Posts
hu: Bejegyzések

en: Posts Page
hu: Bejegyzések oldala

en: Posts published on %s
hu: Bejegyzések közzétéve: %s

en: Posts without language
hu: Bejegyzések nyelv nélkül

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
hu: A bejegyzések, oldalak, kategóriák és címkék URL-jei nem módosulnak.

en: Previous and next months
hu: Előző és következő hónapok

en: Privacy Policy Page
hu: Adatvédelmi irányelvek oldal

en: Published date
hu: Közzététel időpontja

en: Purchase Polylang Business Pack
hu: Vásárolja meg a Polylang Üzleti Csomag-ot

en: Qatar
hu: Katar

en: Read documentation
hu: Dokumentáció megtekintése

en: Ready!
hu: Készen vagyunk!

en: Remove
hu: Eltávolít

en: Remove /language/ in pretty permalinks
hu: /language/ eltávolítása a linkekből.

en: Remove this language
hu: Távolítsa el ezt a nyelvet

en: Republic of Ireland
hu: Írország

en: Return to the Dashboard
hu: Vissza a Vezérlőpulthoz

en: Romania
hu: Románia

en: Run the Setup Wizard
hu: Telepítési varázsló indítása

en: Russia
hu: Oroszország

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: Saint Helena
hu: Szt.Heléna

en: Saint Kitts and Nevis
hu: Saint Kitts és Nevis

en: Saint Lucia
hu: Santa Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
hu: Saint Pierre és Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és Grenadines

en: San Marino
hu: San Marino Köztársaság

en: Saudi Arabia
hu: Szaud-Arábia

en: Save Changes
hu: Változások mentése

en: Scotland
hu: Skócia

en: Search
hu: Keresés

en: Search translations
hu: Fordítás keresése

en: Select %s
hu: %s kijelölése

en: Select a language to be added
hu: Válassza ki a hozzáadni kívánt nyelvet

en: Select as default language
hu: Legyen ez az alapértelmezett nyelv

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Sets the language
hu: Nyelvek beállítása

en: Settings
hu: Beállítások

en: Settings saved.
hu: Beállítások elmentve.

en: Setup
hu: Telepítés

en: Share slugs
hu: Keresőbarát URL megosztása

en: Show all languages
hu: Minden nyelv

en: Skip setup
hu: Telepítési varázsló kihagyása

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
hu: Egyes taxonómiák vagy metaadatok szinkronizálásra kerülhetnek olyan már meglévő fordításokkal, amelyek módosítása számodra nem engedélyezett.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
hu: Előfordulhat, hogy egyes sablonok vagy bővítmények nem teljesen kompatibilisek a tartalom vagy a domainek által meghatározott nyelvvel.

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
hu: Sajnos nincs jogosultsága a webhely beállításait kezelni.

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hu: Dél-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek

en: South Korea
hu: Dél-Korea

en: South Sudan
hu: Dél-Szudán

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Sticky posts
hu: Ragadós bejegyzések

en: String
hu: Szöveg

en: Strings translations
hu: Szöveg fordítások

en: Sudan
hu: Szudán

en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
hu: Támogatás és extra funkciók a %1$sPolylang Pro%2$s felhasználók számára érhetők el.

en: Suriname
hu: Suriname Köztársaság

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Synchronization
hu: Szinkronizálás

en: Synchronization disabled
hu: Szinkronizálás letiltva

en: Syria
hu: Szíria

en: São Tomé and Príncipe
hu: São Tomé és Príncipe

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Tajikistan
hu: Tadzsikisztán

en: Tanzania
hu: Tanzánia

en: Taxonomies
hu: Taxonómiák (kategóriák, címkék)

en: Terms without language
hu: Kifejezések nyelv nélkül

en: Text direction
hu: Nyelv írásmódja

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
hu: Köszönjük, hogy aktiválta a Polylang szolgáltatást. Ha fejlettebb funkciókat szeretne - duplikáció, szinkronizálás, REST API támogatás, integráció más beépülő modulokkal, stb. -, vagy Prémium támogatást, javasoljuk, hogy váltson a Polylang Pro csomagra.

en: The flag does not exist
hu: A zászló nem létezik.

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
hu: A kezdőlap URL címe az oldal neve vagy azonosítója helyett a nyelvi kódot tartalmazza.

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
hu: A címoldal URL címe a nyelvkód helyett az oldal nevét vagy az oldal azonosítóját tartalmazza

en: The homepage is not translated in all languages
hu: A honlap nincs minden nyelvre lefordítva

en: The language code contains invalid characters
hu: A nyelvkód hibás karaktert tartalmaz.

en: The language code must be unique
hu: A nyelvkódnak egyedinek kell lennie

en: The language does not seem to exist.
hu: Úgy tűnik, hogy a nyelv nem létezik.

en: The language is set from content
hu: A nyelvet a tartalom nyelve határozza meg.

en: The language is set from different domains
hu: A nyelvet a linkben található domén határozza meg.

en: The language is set from the code in the URL
hu: A nyelvet az URL-ben levő kód határozza meg

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
hu: A nyelvet a linkben található mappanév határozza meg.

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
hu: A nyelvet a linkben található aldomén határozza meg.

en: The language must have a name
hu: Nevet is kell adni a nyelvnek

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
hu: A nyelv hozzá lett adva, de a WordPress fordítások (.mo fájlok) ehhez a nyelvhez nem lettek letöltve, ezt kézzel kell megtenni.

en: The license key never expires.
hu: A licenckulcs sohasem jár le.

en: The media are not translated
hu: A média nincs lefordítva

en: The media are translated
hu: A média le van fordítva

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
hu: A nyelv teljes neve, ahogy majd a honlapon is megjelenik (pl. Magyar)

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
hu: Az alábbi kiválasztott nyelv az összes tartalomra vonatkozni fog, hozzárendelt nyelv nélkül.

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
hu: A szinkronizálás segítségével az oldalakhoz vagy bejegyzésekhez tartozó metaadatok a fordítások esetén is ugyanazokat az értékeket veszik fel.

en: The widget is displayed for:
hu: Widget megjelenítése ennél a nyelvnél:

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
hu: Vannak nyelvmegadás nélküli bejegyzések, oldalak, kategóriák vagy címkék.

en: There is a new version of %1$s available.
hu: %1$s egy új verziója érhető el.

en: There is an error with a license key.
hu: Hiba történt a licenckulccsal.

en: This is not a %s license key.
hu: Ez nem egy %s licenckulcs.

en: This item is in %s
hu: Az elem nyelve: %s

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
hu: Ez a varázsló segít a Polylang beállításainak a megadásában, és lehetővé teszi, hogy gyorsan be tudja üzemelni a többnyelvű webhelyét.

en: Timor-Leste
hu: Kelet-Timor

en: Title:
hu: Cím:

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
hu: A funkció engedélyezéséhez a Polylang Pro alkalmazásra van szükség.

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
hu: Ahhoz hogy kész legyen a webhelye, még két lépést el kell végeznie manuálisan: adjon hozzá menüt minden nyelven, és adjon hozzá nyelvváltót is, hogy a látogatók kiválaszthassák a kívánt nyelvet.

en: Tonga
hu: Tongai Királyság

en: Translate slugs
hu: Keresőbarát URL-ek fordítása

en: Translate some pages
hu: Fordítson le pár oldalt

en: Translated user descriptions
hu: Lefordított felhasználói leírások

en: Translation
hu: Fordítás

en: Translations
hu: Fordítások

en: Translations updated.
hu: Fordítások frissítve.

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkey
hu: Törökország

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks és Caicos szigetek

en: URL modifications
hu: Linkek módosítása

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: Uncategorized
hu: Kategória nélküli

en: Undefined
hu: Nincs megadva

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emirátus

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: United States Virgin Islands
hu: Amerikai Virgin-szigetek

en: Update
hu: Frissítés

en: Update now.
hu: Frissítés most.

en: Upgrade now.
hu: Bővítsen most!

en: Upgrade to Polylang Pro
hu: Frissítés Polylang Pro-ra

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
hu: Már nem használt szöveg fordítások törlése adatbázisból, pl. eltávolított bővítményhez tartozó szövegek fordításai.

en: User
hu: Felhasználó

en: User description - %s
hu: Felhasználó leírása - %s

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Vatican
hu: Vatikán

en: View all groups
hu: Összes csoport

en: View pages
hu: Oldalak megtekintése

en: Wallis and Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: We are going to prepare this page in
hu: Ezt az oldalt a következő nyelven fogjuk elkészíteni

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
hu: Észrevettük, hogy a Polylang-ot a WooCommerce szolgáltatással használja. A jobb kompatibilitás érdekében javasoljuk, hogy használja a %s alkalmazást, amely magában foglalja a Polylang Pro és a Polylang For WooCommerce szolgáltatásokat is.

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
hu: Úgy látjuk, hogy a Polylang-ot a WooCommerce szolgáltatással együtt használja. A kompatibilitás biztosítása érdekében javasoljuk, hogy használja a %1$sPolylang for WooCommerce%2$s alkalmazást.

en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
hu: Úgy látjuk, hogy már egy ideje használja a Polylang-ot. Reméljük, hogy tetszik, és nagyon hálásak lennénk, ha %1$s5 csillagos értékelést adna nekünk%2$s.

en: Welcome to %s
hu: Üdvözöl a %s

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: Western Samoa
hu: Nyugat-Szamoa

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
hu: A címoldal meglátogatásakor átirányítja magát a böngésző preferált nyelvére. Mivel ez nem működik, ha gyorsítótárban van, a Polylang megkísérli letiltani a címoldal gyorsítótárát az ismert gyorsítótár bővítmények esetében.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
hu: Média fordításakor a fájl maga nem duplikálódik a háttértáron, de nyelvenként egy-egy külön bejegyzés lesz látható a médiatárban.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
hu: Ha médiát szeretne beilleszteni egy bejegyzésbe, akkor csak az aktuális bejegyzés nyelvének megfelelő média jelenik meg.

en: Widget text
hu: Widget szöveg

en: Widget title
hu: Widget címe

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
hu: WordPress nyelvkód (pl. hu_HU). A nyelvhez tartozó .mo fordítás fájlt kézzel kell telepíteni.

en: Yemen
hu: Jemen

en: Yes
hu: Igen

en: You already added this language.
hu: Már hozzáadta ezt a nyelvet.

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
hu: Valóban véglegesen töröljük ezt a nyelvet?

en: You are using plugins which require a license key.
hu: Olyan bővítményeket használ, melyekhez licenckulcs szükséges.

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
hu: Kiválasztható egy nyelv, vagy lentebb megadhatók a részletei:

en: You can set them all to the default language.
hu: Mindet beállíthatja az alapértelmezett nyelvre.

en: You defined this page as your static homepage: %s.
hu: Statikus kezdőlapként van beállítva ez az oldal: %s

en: You do not have permission to install plugin updates
hu: Nincs jogosultsága a bővítmények frissítésére

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
hu: Aktiválja a médiafordítást, ha le szeretné fordítani a címet, az alternatív szöveget, a feliratot vagy a leírásokat. Ellenkező esetben kikapcsolhatja.

en: You must translate your static front page in %s.
hu: A statikus nyitólapját a következő nyelvekre kell lefordítani: %s.

en: You need to add at least one language.
hu: Legalább egy nyelvet hozzá kell adnia.

en: You need to select a language to be added.
hu: Ki kell választania egy hozzáadni kívánt nyelvet.

en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
hu: A %1$s %2$s nyelvet választotta, de nem adta hozzá a listához, mielőtt folytatná a következő lépéssel.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
hu: Kiválasztott egy nyelvet, de a folytatáshoz hozzá is kell adni.

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
hu: Már majdnem készen állunk a fordítás megkezdéséhez!

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
hu: Most már le tudja fordítani a tartalmait, mint például a bejegyzéseket, oldalakat, kategóriákat és címkéket. A Polylang használatát a dokumentáció elolvasásával ismerheti meg.

en: You're ready to translate the posts on your website.
hu: Készen állunk, hogy elkezdhesse a webhelyén található bejegyzések fordítását.

en: You're ready to translate your contents!
hu: Készen áll a weboldala lefordítására!

en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
hu: A %1$s licenckulcsa nem aktív ehhez az URL-hez. Kérjük, %2$slátogasson el a fiókja weboldalára%3$s a licenckulcs URL-jeinek a kezeléséhez.

en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
hu: A licenckulcsa %1$s napon lejárt. Kérjük, %2$sújítsa meg a licenckulcsát%3$s.

en: Your license key expires on %s.
hu: A licenckulcsa lejár ekkor: %s.

en: Your license key has been disabled.
hu: Az Ön licenckulcsa le van tiltva.

en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
hu: A licenckulcsa elérte az aktiválási korlátot. %1$sNézze meg%2$s a frissítési lehetőségeket.

en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
hu: A licenckulcs hamarosan lejár! Pontosan, %1$s dátummal fog lejárni. %2$sÚjítsa meg licenckulcsát még ma!%3$s

en: Your static homepage is already translated in
hu: A statikus honlapja már le van fordítva ezen a nyelven

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
hu: Y-m-d

en: left to right
hu: balról jobbra

en: right to left
hu: jobbról balra

en: Åland Islands
hu: Åland-szigetek
